History made in Perth council elections

Stirling Mayor Mark Irwin.
Stirling Mayor Mark Irwin.

PERTH’S biggest council has made history, with Mark Irwin becoming Stirling’s first popularly elected mayor.

The incumbent had a nervous three-hour wait for results to be officially announced but need not have worried, having secured nearly 40 per cent of the 38,018 votes.

Mr Irwin told the crowd gathered at the City of Stirling administration building he was humbled and thankful for the result.

“I’m very excited for the future of Stirling and hopefully after tonight we will have a strong team going forward,” he said.

Despite an influx of in-person ballot papers lodged today, only 26 per cent of ratepayers voted in the historic election, which was the first time the City’s mayor was chosen by residents.

Cr Elizabeth Re was the next most popular choice with 23 per cent of votes and Cr Adam Spagnolo, whose campaign signage was prolific throughout the City, won 18.5 per cent.

Former mayor Terry Tyzack received 9.25 per cent, followed by Cr David Lagan with 5.85 per cent and newcomer Sanjeev Gupta on 4.11 per cent.

Stirling results:

Mayor: Mark Irwin

Balga ward: Keith Sargent

Coastal ward: Felicity Farrelly

Doubleview ward: Stephanie Proud

Hamersley ward: Chris Hatton and Karlo Perkov

Inglewood ward: David Lagan

Lawley ward: Joe Ferrante

Osborne ward: Lisa Thornton

Melville has a new a Mayor with George Gear defeating long-time incumbent Russell Aubrey last night.

Mr Gear captured 42.28 per cent of the votes ahead of Mr Aubrey (29) and councillor Katy Mair (28.72 per cent).

Mr Aubrey had been Mayor for 12 years after he replaced Mair, who was Mayor for the previous 12 years.

Melville results:

Mayor: George Gear

Applecross-Mt Pleasant ward: Nicholas Pazolli

Bateman-Kardinya-Murdoch ward: Duncan Macphail

Bicton-Attadale-Alfred Cove ward: Glynis Barber

Bull Creek-Leeming ward: Matthew Woodall

Central ward: Margaret Sandford

Palmyra-Melville-Willagee ward: Tomas Fitzgerald

About 23 per cent of Joondalup electors returned their postal ballots, where four councillors retained their seats and there will be two new faces.

Returning councillors include Tom McLean for the North Ward, Russell Poliwka in Central, Nige Jones in North-Central and John Logan in South-East.

Newcomers are John Raftis in the South-West Ward and Suzanne Thompson in the South Ward.

Joondalup results: 

Central ward: Russell Poliwka

North ward: Tom McLean

North-central ward: Nige Jones

South ward: Suzanne Thompson

South-east ward: John Logan

South-west ward: John Raftis

In Wanneroo, about 22 per cent of electors returned their ballots, with more than two thirds voting to keep Tracey Roberts as mayor.

Three councillors retained their seats – Natalie Sangalli in the North Coast Ward, Frank Cvitan in Central and Brett Treby in South.

Former coastal ward councillor Glynis Parker won one of the vacant South Ward seats, and three new faces elected on Saturday are Chris Baker in North Coast, Jacqueline Huntley in Central and Vinh Nguyen in South.

Wanneroo results: 

Mayor: Tracey Roberts

Central ward: Jacqueline Huntley and Frank Cvitan

North Coast ward: Chris Baker and Natalie Sangalli

South ward: Glynis Parker, Brett Treby and Vinh Nguyen

Bassendean Mayor Renee McLennan and former mayor John Gangell join two fresh faces on the council.

Cr McLennan, who recorded 2661 votes, will need her fellow councillors to vote for her to remain as Mayor at Tuesday’s induction meeting.

Both Bassendean resident Hilary MacWilliam (1839 votes) and Cr Gangell (1779) will serve a four-year term.

Pararoo soccer player Chris Barty, who finished fourth with 1520 votes, will serve a two-year term following the resignation of Cr Melissa Mykytiuk.

Bassendean councillors: 

Renee McLennan

John Gangell

Hilary MacWilliam

Chris Barty

A newcomer has been elected onto Bayswater Council while four existing councillors retained their seats.

Morley resident Steven Otsazewskyj, who also ran in the 2017 election, recorded 1740 votes for Central ward.

Long-time councillor Sally Palmer came second in the Central ward count with 1499 votes to retain her spot.

Current South ward councillor Catherine Ehrhardt and North ward councillor Michelle Sutherland recorded landslide wins to remain on council for four years.

Mayor and West ward councillor Dan Bull was re-elected unopposed last month but would be vying for his fellow councillors’ votes to keep the mayoral position at tonight’s council meeting.

Bayswater results:

Central ward: Steven Otsazewskyj and Sally Palmer

North ward: Michelle Sutherland

South ward: Catherine Ehrhardt

West ward: Dan Bull

About 40 per cent of Subiaco electors returned their postal ballots, where one councillor retained their seat and there will be five new faces.

Among the returning councillors is Stephanie Stroud for North ward.

Subiaco results:

Central ward: Lynette Jennings and Angela Hamersley

East ward: Blake Phelan.

North ward: Stephanie Stroud and Rosemarie De Vries

South ward: Rick Powell

 About 33 per cent of Nedlands electors returned their postal ballots, where longstanding Mayor Max Hipkins was replaced by previous Hollywood ward councillor Cilla De Lacy.

Three councillors retained their seats and there will be three new faces.

Returning councillors include Leo McManus, Andrew Mangano and John Wetherall.

Nedlands results:

Mayor: Cilla De Lacy

Coastal ward: Leo McManus

Dalkeith ward: Fergus Bennett and Andrew Mangano

Hollywood ward: John Wetherall

Melvista ward: Rajah Senathirajah Rebecca Coghlan

 About 24 per cent of Vincent electors returned their postal ballots, where one councillor retained their seat.

Mayor Emma Cole ran unopposed and there were only two candidates for North Ward to fill the two vacant positions – Cr Dan Loden and Sally Smith.

Returning councillors include Susan Gontaszewski.

Vincent results:

South ward: Susan Gontaszewski and Ashley Wallace

About 27 per cent of Mandurah electors returned their postal ballots and two councillors retained their seats. There were 22 candidates.

Returning councillors were Caroline Knight for North Ward and Peter Rogers for Town Ward.

Mandurah results:

Town ward: Peter Rogers

North ward: Caroline Knight and the first Muslim councillor Ahmed Zilani

East ward: Don Pember

Coastal ward: Jenny Green and Candice Di Prinzio

Fremantle results:

Beaconsfield ward: Geoff Graham

City ward: Rachel Pemberton

East ward: Su Groome

Hilton ward: Frank Mofflin

North ward: Bryn Jones

South ward: Marija Vujcic

TWO fresh faces joined two incumbents in securing a place on Cockburn’s council for the next four years at the local government elections over the weekend.

Tom Widenbar and Phoebe Cork joined returning councillors Lara Kirkwood and Charmonix Terblanche in being voted onto council until 2023.

Voter participation rate was recorded at 27.93 per cent, which represented a drop from their 2017 election rate of 31.7 per cent.

Cockburn results:

Central Ward: Tom Widenbar

West Ward: Phoebe Cork

East Ward: Lara Kirkwood and Charmonix Terblanche

There is a new face on council in East Fremantle in the form of Kerry Donovan, who triumphed over the incumbent Andrew White.

He claimed 227 of 480 votes (47.29 per cent) and will be joined on council by Dean Nardi, who returns to council after he won 54.50 per cent of votes in his Ward.

The voter turnout rate reached 31.39 per cent, a severe drop from 2017’s rate of 40.2 per cent.

East Fremantle results:

Woodside Ward: Kerry Donovan

Richmond Ward: Dean Nardi