Soccer: David Micevski crowned NPL WA Gold Medal winner at Football West end of season awards

NPL WA Gold Medal winner David Micevski.
NPL WA Gold Medal winner David Micevski.

STIRLING Lions attacker David Micevski has been awarded the Gold Medal for the second time after a sensational National Premier Leagues WA season.

Micevski, who claimed the crown in 2009, was named the local competition’s best player at Saturday’s celebration of WA football at the Crown Perth Ballroom.

The 30-year-old, who had a stint at Perth Glory in the 2005-06 Hyundai A-League season, was man-of-the-match on nine occasions and accumulated an astounding 38 votes to finish ahead of Armadale’s Jesse Fuller (27 votes).

Last year’s winner, Ludovic Boi, picked up 21 votes, equal to his Floreat Athena teammate Dean Evans.

Micevski was also in close contention for the Golden Boot after scoring 17 goals this season but was edged out by Perth’s Gustavo Catarcione and ECU Joondalup’s Gordon Smith, who both scored 19.

Smith’s goal-scoring contribution was reflected in the 27 votes he picked up in an impressive campaign.

Stirling’s Teeboy Kamara picked up the Dylan Tombides Young Player of the Year award after a superb season, which earned him a place in the inaugural Player Pathway with teammate Lukas De Lima and Perth’s Matthew Milenkovic.

Francis Soale’s stellar season with NPL WA League and Top Four Cup winners Perth SC earned him the Goalkeeper of the Year award.

Joondalup United’s Lee Jones was awarded the State League Division One Player of the Year and Fremantle City’s Alec Robinson took the honours for Division Two.

W-League star Marianna Tabain was crowned Women’s State Premier League Player of the Year.

Perth Royal’s Nick Calkin won the Amateur Premier League Player of the Year.

David Bruce was awarded the Golden Whistle as the state’s best match official.

2016 AWARD WINNERS

Gold Medal winner – David Micevski (Stirling Lions)
Goal of the Season – David Micevski (Stirling Lions)
Ron Tindall Coach of the Year -Taki Nicolaidis (Inglewood United)
Goalkeeper of the Year – Francis Soale (Perth SC)
Golden Boot – Gordon Smith (ECU Joondalup) and Gustavo Catarcione (Perth SC)
Top 4 Cup Winners – Perth SC
NPL WA winners – Perth SC
DT38 Foundation Awareness Award – Best Club Fundraiser – Gwelup Croatia
Dylan Tombides Young Player of the Year Award – Teeboy Kamara (Stirling Lions)
Player Pathway Award – Teeboy Kamara, Lukas De Lima (Stirling Lions) and Matthew Milenkovic (Perth SC)
NPL WA U20 Player of the Year – James Atkens (Armadale) and Jamie Murphy (Bayswater City)
NPL WA U20 Golden Boot – Luka Ninkovic (Bayswater City) and James Owen (ECU Joondalup)
NPL WA U18 Troy Bernard Player of the Year – Benjamin Campbell (Stirling Lions)
NPL WA U18 Golden Boot – Riley Van Dieken (Cockburn City)
Cup winners – Floreat Athena
FFA Cup Round of 32 Qualification – Floreat Athena and Cockburn City
State League Division One Player of the Year – Lee Jones (Joondalup United)
State League Division One Coach of the Year – Nick Jennings (Joondalup United)
State League Division One Golden Boot – Lee Jones (Joondalup United)
State League Division One winners – Joondalup United
State League Division Two Player of the Year – Alec Robinson (Fremantle City)
State League Division Two Coach of the Year – Steve Plucknett (Fremantle City)
State League Division Two Golden Boot – Alec Robinson (Fremantle City)
State League Division Two winners – Fremantle City
Amateur Premier League Player of the Year – Nick Calkin (Perth Royals)
Amateur Premier League Golden Boot – Noah Shamaki (North Perth United)
Amateur Premier League Coach of the Year – Mike Ford (Gwelup Croatia)
Amateur Premier League Goalkeeper of the Year – Jordan Jones (North Lake)
Amateur Cup winners – Gwelup Croatia
Amateur Premier League winners – Gwelup Croatia
NPL WA fair play winners – Bayswater City
State League Division One fair play winners – Joondalup United
State League Division Two fair play winners – Curtin University
Amateur Premier League fair play winners – Kingsley
Disabilities in Football Player Achievement Award – Christopher Johnstone (Lynwood United)
David Schrandt Administrator and Volunteer of the Year – Sarah Gaythwaite (Armadale)
Women’s State Premier League Player of the Year – Marianna Tabain (Beckenham Angels)
Women’s State Premier League Coach of the Year – Tim Hodgson (Northern Redbacks)
Women’s State Premier League Goalkeeper of the Year – Evie Gooch (Melville City)
Women’s State Premier League Golden Boot – Marianna Tabain (Beckenham Angels)
Women’s Cup winners – Northern Redbacks
Women’s State Premier League winners – Northern Redbacks
Women’s State League Division One Player of the Year – Rebecca Dudek (UWA-Nedlands)
Women’s State League Division One Coach of the Year – Kelly Jarden (Bassendean Caledonian)
Women’s State League Division One Goalkeeper of the Year – Holly Cavalli (Wanneroo City)
Women’s State League Division One Golden Boot – Ashlee Byrne (Bassendean Caledonian)
Women’s State League Division One winners – Bassendean Caledonian
Night Series winners – Bayswater City
Amateur Premier Night Series winners – North Perth United
Men’s State League Night Series winners – Joondalup United
Women’s Premier Division Night Series – Queens Park
Women’s Night Series Division One – Stirling Panthers
Golden Whistle Award – David Bruce
Assistant Referee of the Year – Eamon McDonnell
Referee Encouragement Award – Simon Hicks