Dozens of young people prepare advocacy bills for YMCA’s 2018 Youth Parliament

Dozens of young people prepare advocacy bills for YMCA’s 2018 Youth Parliament

ALMOST 60 young people will advocate for policies that affect their generation in YMCA’s annual Youth Parliament camp next week.

The program, from July 8 to 13, aims to educate and empower young people to take an active role in their community by contributing the views and changes they want to see at a State level.

This year, 59 participants will work in groups to put together bills for issues pertinent to them, including refocusing arts and culture in WA, schools and combating youth mental health issues.

One bill will ask that personal mental health information be kept private to address concerns that the public can access information about someone attending sessions with a psychologist with a doctor’s referral through Medicare.

YMCA WA, with support from the Department of Communities, has been running Youth Parliament for 22 years and this month’s camp will be based at Point Walter Recreation Centre.

Participants will also spend three days – July 9, 10 and 12 – in Parliament House discussing their bills.

YMCA WA chief executive Ross Kyrwood said the participants would develop personal skills as well as learning to perform in professional environment.

“This experience enables the participants to voice their opinions and inspire conversation with like-minded youth,” he said.

“In addition it creates another opportunity for government and the community as whole to hear about the ideas and issues that are important to young people.”

On completion of the program, all bills are presented to the State Government and Opposition for consideration, as well as the Governor of WA and the Department of Communities.

“It is hugely empowering for our participants that their voices are heard long after their time in Parliament House,” YMCA WA mentoring manager Tim Galloway said.

“The outcomes of the young people’s bills are forwarded on to relevant ministers and community service organisations at the completion of the camp, creating an ongoing dialogue with young people at the centre.”

For information visit www.ymcawa.org.au.

2018 youth parliamentarians by name (suburb): electorate/portfolio

Amy-Jade Abbott-Robbins (Wannanup): Warnbro/Health, Mental Health and Disability Services

Robert Abrahams (Mount Pleasant): Rockingham/Health, Mental Health and Disability Services

Mikhail Acebo (Cannington): Cannington/Culture and the Arts

Sophia Bartlett (Palmyra): Fremantle/Health, Mental Health and Disability Services

Emma Bolton (Alfred Cove): West Swan/Health, Mental Health and Disability Services

Katherine Brennan (Glen Forrest): Kingsley/Health, Mental Health and Disability Services

Jessica Carbone (Crawley): Bunbury/Education and Training

Alex Cecchele (Eden Hill): Bassendean/Education and Training

Euan Gleeson-Brown (Gooseberry Hill): Maylands/Culture and the Arts

Amy Hearder (Gwelup): Joondalup/Education and Training

Catriona Jones (Ellenbrook): Midland/Education and Training

Julian Juhas (Mt Claremont): Willagee/Culture and the Arts

Yifei Li (Nedlands): Girrawheen/Multicultural and Indigenous Affairs

Angela Lillyman (Melville): Bicton/Culture and the Arts

Matthew Lowry (Cannington): Baldivis/Education and Training

Isaiah Mckenna (Broome): Kimberley/Culture and the Arts

Olivia Mitchell (Bateman): Cockburn/Culture and the Arts

Cassidy Pemberton (Warwick): Balcatta/Health, Mental Health and Disability Services

Mohammad Hadi Rahimi (Seville Grove): Armadale/Multicultural and Indigenous Affairs

David Seong (Aveley): Mirrabooka/Multicultural and Indigenous Affairs

Adriana Sowah (Leederville): Perth/Multicultural and Indigenous Affairs

Neve Staltari (Gooseberry Hill): Butler/Health, Mental Health and Disability Services

Dickson Wamukoya (Beckenham): Thornlie/Multicultural and Indigenous Affairs

Corey Weir (Geographe): Collie-Preston/Education and Training

Savani Daluwatta (Shelley): Kwinana/Multicultural and Indigenous Affairs

Bella Robertson (Como): Jandakot/Culture and the Arts

Talia O’Brien (Port Hedland): Morley/Education and Training

TaliaBensusan (Dianella): Mount Lawley/Youth Affairs

Mia Lily Brisbane (Attadale): Hillarys/Women’s Interests

Kiriill Butler (Bateman): Bateman/Police and Justice

Celestine Christo (Riverton): Riverton/Police and Justice

Rykiel Gibb (Wagin): Central Wheatbelt/Environment

Nicola Hames (Marangaroo): Kalamunda/Women’s Interests

Opeyemi Idris (Gosnells): Southern River/Youth Affairs

Kate Inglis-Hodge (Oakford): Darling Range/Youth Affairs

Emmanuelle Lamond (Victoria Park): Cottesloe/Youth Affairs

Orla Latawski (Attadale): Warren-Blackwood/Police and Justice

Melissa Lee (Murdoch): Dawesville/Environment

Rose Lockhart (Subiaco): Nedlands/Environment

Jeneba Macauley (Kewdale): Belmont/Youth Affairs

Ella Magookin (Ocean Reef): Burns Beach/Women’s Interests

Haeden Miles (Ballajura): Roe/Environment

Monty Pascoe (Kununurra): North West Central/Youth Affairs

Xavier Powers (Subiaco): Churchlands/Police and Justice

Tahlia Satti (Canning Vale): Forrestfield/Women’s Interests

Arujun Sithambaram (Leeming): Vasse/Environment

Rex Tion (Rockingham): Moore/Police and Justice

Rp van der Westhuizen (Mandurah): South Perth/Youth Affairs

Emma Winton (Nowergup): Wanneroo/Environment

Benjamin Wong (East Perth): Albany/Environment

Michael Gentle (Wandering): Kalgoorlie/Police and Justice

Claudia Civitella (Coolbinia): Geraldton/Women’s Interests