Peel District Cycling Club: big weekend of travel for club members


It was a close finish in A-Grade, with the win going to Leighton Cook, closest to camera.
The winner of the Little Critters race.
Peel District Cycling Club: big weekend of travel for club members
It was a close finish in A-Grade, with the win going to Leighton Cook, closest to camera. The winner of the Little Critters race.

PEEL District Cycling members Oliver Bleddyn, Matthew Connan, Jordan Dawson and Dharlia Haines raced at the National Junior Track Titles in Sydney last week.

While the young men set a number of personal bests and top 10 finishes, none managed a podium finish.

Haines, along with teammates Emma Lendrum and Laura Hodges, who both regularly raced the Peel road races last year, together with Albany’s Danica Wiggins finished a close second in the under-17 women’s team pursuit.

Haines crashed while second in the points race, remounted and then was denied victory in a photo finish in the final sprint, but secured her second silver medal of the meet.

The senior members of Peel made the trip north to Gnangara for round 10 of the Ring criterium series.

However, it was a raiding party from the South-West Cycle Club in Bunbury who took home the spoils.

In the under-13s race, three riders rode away from the field.

In the sprint, Isabella Commons from SWCC was too strong and took the win, with Jordan Williams second and Thomas Alexander second.

In the men’s E-grade race, Northern Beaches Cycling Club local Mark Dring took victory with a well-timed sprint from new series leader Mike Masden, with Peel’s Chris Rouse third.

In men’s D-grade, SWCC’s Joshua Commons won by 30 metres from Ja-Yang Yen, with Robert (father of Isabelle and Joshua) Commons third.

In the women’s D-grade, Pip Pienaar flew past C-grade riders in a combined race comprising B, C and D grades to earn promotion to C-grade, followed by Sophie Coates and Jessie Alexander.

Dana Hedges won a sprint in C-grade, with Olesya Badish second and Sara Langridge third.

Briee Rogers won B-grade, followed by Stacey Thomas and Jacinta O’Connor.

The under-11s then took to the track for the Little Critters, which was a one-lap warm-up followed by a one-lap handicap, under supervision.

Doug Stewart took a narrow win in the B-grade men’s race following a bunch sprint at the finish, from Daniel Trienne with Ben Hastie third.

Sarah Duffield won the A-grade women’s race from Natalie Britz in second and Melissa Robinson third.

Men’s A-grade had the strongest field seen this year, with Michael Storer and Jai Hindley, who both recently signed to Michelton Wines, the Orica Scott feeder team, making an appearance at the Ring before heading off to Europe for a season of racing.

In the end, it was a very close bunch sprint with Leighton Cook taking the win narrowly from Michael Freidburg second and Bryce Lanigan from SWCC another few centimetres back third.