Peter Moyes School tops Year 12 awards for north coast suburbs

Peter Moyes School tops Year 12 awards for north coast suburbs

PETER Moyes Anglican Community School has topped the north coast suburbs, with 28 awards going to Year 12 students at the Mindarie school.

The School Curriculum and Standards Authority exhibition and award winners were announced on December 30, with 4269 certificates issued across the state.

Among the Peter Moyes winners were Ross Godwin and Yohannah Smolders, who received Subject Certificates of Excellence for English and human biology respectively and certificates of distinction.

Mindarie Senior College was close behind, with 26 students achieving certificates of distinction or merit.

ALSO READ: North coast public high school graduates receive Best and Brightest Awards

Irene McCormack Catholic College student Tanaka Mudzengi was awarded a Subject Certificate of Excellence for English, while another 13 students received certificates of distinction or merit.

Clarkson Community High School had three winners, while Quinns Baptist College had five.

MORE: St Stephen’s School tops northern suburbs for Year 12 awards

 

Clarkson Community High School

Janus Silvestre (Clarkson) – Certificate of Distinction

Amanda Booth (Butler) – Certificate of Merit

Patrick Johnstone (Butler) – Certificate of Merit

 

Irene McCormack Catholic College – Butler

Tanaka Mudzengi (Ellenbrook) – Subject Certificate of Excellence: English

Jeremiah Ayalde (Butler) – Certificate of Distinction

Kyle Harrison-Frederick (Butler) – Certificate of Distinction

Brittany Tate (Butler) – Certificate of Distinction

Danielle Tredoux (Quinns Rocks) – Certificate of Distinction

Ashleigh Vahala (Butler) – Certificate of Distinction

Danielle Vahala (Butler) – Certificate of Distinction

Tyler Walsh (Ridgewood) – Certificate of Distinction

Mariah Abad (Alkimos) – Certificate of Merit

Mollie Baseley (Butler) – Certificate of Merit

Sarah Bellew (Quinns Rocks) – Certificate of Merit

Jordan Cook (Butler) – Certificate of Merit

Agut Dhelbai (Alkimos) – Certificate of Merit

Jesse Lovell (Jindalee) – Certificate of Merit

 

Mindarie Senior College

Emily Bredemeyer (Mindarie) – Certificate of Distinction

Regan Hall (Kinross) – Certificate of Distinction

Corey Kirwen (Kinross) – Certificate of Distinction

Fatima Padshah (Clarkson) – Certificate of Distinction

Perri Reid (Burns Beach) – Certificate of Distinction

Breanna Robcke (Iluka) – Certificate of Distinction

Jessica Checkland (Quinns Rocks) – Certificate of Merit

Lauren Collie (Quinns Rocks) – Certificate of Merit

Caitlin Costello (Jindalee) – Certificate of Merit

Shae Davies Ball (Butler) – Certificate of Merit

Zoe Dolden (Kinross) – Certificate of Merit

Zoe Duff (Mindarie) – Certificate of Merit

Cornell Fourie (Ridgewood) – Certificate of Merit

Sophie Jenkins (Kinross) – Certificate of Merit

Kate Lindop (Kinross) – Certificate of Merit

Shakira Nelson (Clarkson) – Certificate of Merit

Li Shen (Woodridge) – Certificate of Merit

Kirsten Smedley (Kinross) – Certificate of Merit

Chloe Vanderlinde (Clarkson) – Certificate of Merit

Priscia Villanueva (Butler) – Certificate of Merit

Brodie Wall (Mindarie) – Certificate of Merit

Chloe Wiegold (Mindarie) – Certificate of Merit

Fiona Wilkes (Kinross) – Certificate of Merit

 

Peter Moyes Anglican Community School – Mindarie

Ross Godwin (Woodridge) – Subject Certificate of Excellence: English, Certificate of Distinction

Yohannah Smolders (Hocking) – Subject Certificate of Excellence: Human Biology, Certificate of Distinction

Phoebe Harold (Mindarie) – Certificate of Distinction

Evie Hodgson (Quinns Rocks) – Certificate of Distinction

Hannah Macdonald (Quinns Rocks) – Certificate of Distinction

Ana Rakonjac (Mindarie) – Certificate of Distinction

Caitlin Young (Joondalup) – Certificate of Distinction

Daniel Ade (Quinns Rocks) – Certificate of Merit

Connor Atkinson (Quinns Rocks) – Certificate of Merit

Cara Burley (Mindarie) – Certificate of Merit

Emma Childs (Mindarie) – Certificate of Merit

Carys Donald (Quinns Rocks) – Certificate of Merit

Yonty Hodgetts (Mindarie) – Certificate of Merit

Kai Hudson-Wood (Burns Beach) – Certificate of Merit

Lauren James (Mindarie) – Certificate of Merit

Adam Jones (Butler) – Certificate of Merit

Ben Leggett (Connolly) – Certificate of Merit

Amy Liddell (Jindalee) – Certificate of Merit

Mitchell Newby-Butt (Clarkson) – Certificate of Merit

Warrick Strauss (Mindarie) – Certificate of Merit

Jack Tarleton (Iluka) – Certificate of Merit

Chloe Taylor (Mindarie) – Certificate of Merit

Francine Van Den Berg (Mindarie) – Certificate of Merit

Fraser Waddell (Merriwa) – Certificate of Merit

Stefan Wollhaf (Mindarie) – Certificate of Merit

 

Quinns Baptist College – Mindarie

Zana Balodis (Yanchep) – Certificate of Merit

Chanelle Biermann (Mindarie) – Certificate of Merit

Abigail Kriel (Jindalee) – Certificate of Merit

Nicole Le Roux (Butler) – Certificate of Merit

Jack Wooler (Quinns Rocks) – Certificate of Merit

 

Other

Dmitry Kozlov (Ridgewood) – Certificate of Distinction – Applecross Senior High School

Leah Petrie (Mindarie) – Certificate of Distinction – Churchlands Senior High School

Heather Addison (Butler) – Certificate of Merit – Perth College

Adrian Biemmi (Mindarie) – Certificate of Merit – Churchlands Senior High School

Twatasha Chikolwa (Eglinton) – Certificate of Merit – St Mary’s Anglican Girls’ School

Sue Francoise (Butler) – Certificate of Merit – John Curtin College of the Arts

Charlene Goh (Ridgewood) – Certificate of Merit – Ballajura Community College

Zach Roberts (Mindarie) – Certificate of Merit – Hale School

Dawid Wentzel (Mindarie) – Certificate of Merit – Perth Modern School

Laura-May Willems (Alkimos) – Certificate of Merit – Churchlands Senior High School