Food for thought

Many years ago, when I was a young child in a family of six, way back in the ’50s, my mother would empty the remnants of almost-finished cereal packets into one container, creating her own homemade mix. I hated it.

Now, almost 60 years later, I don’t even mind paying around $8 a packet for a very similar product.