Juniors serve up great display at South Perth Lawn Tennis Club

Juniors serve up great display at South Perth Lawn Tennis Club
Juniors serve up great display at South Perth Lawn Tennis Club
Juniors serve up great display at South Perth Lawn Tennis Club
Juniors serve up great display at South Perth Lawn Tennis Club

BEAUTIFUL tennis was played at the South Perth Lawn Tennis Club’s Junior Open Tournament.

More than 100 of WA’s best junior tennis players took to the court on January 9-11, with trophies handed out to the best.

Tournament director Lorraine Chyne said the competition went well and the feedback she had received was positive.

“I had people coming up to me saying that they will come back next year because they enjoyed it so much,” she said.

“The weather was 35C each day, so there were some players struggling at times but most of them coped okay.

“Most of the kids take part in multiple tournaments each year, so the talent on display was great.”

The winners

10 and under boys singles: Winner: Liam Dufty, Runner-up: Diego Tharpe.

10 and under girls singles: Winner: Alfee Stevens, Runner-up: Alice Stevens.

10 and under girls doubles Winners: Alfee Stevens and Alice Stevens, Runners-up: Yuvna G Dass and Anne-Marie Jessica Lau.

12 and under boys singles: Winner: Kent Yamazaki, Runner-up: Samuel English.

12 and under girls singles: Winner: Jessie Culley, Runners-up: Ksenija Ana Vujacic.

12 and under boys doubles: Winners: James Newton and Kent Yamazaki, Runners-up: Andrew Horridge and Adam Napier.

12 and under girls doubles: Winners: Lily Fairclough and Ksenija Ana Vujacic, Runners-up: Yelena Mana Kelleher and Jana Ruzic.

14 and under boys singles: Winner: Kenneth Prete, Runner-up: Luka Brown.

14 and under girls singles: Winner: Abbi Gibson, Runner-up: Marie Brard Vidot.

14 and under boys doubles: Winners: Brendan Jones and Kenneth Prete, Runners-up: William Hudson+Jonathan Lee Ross.

14 and under girls doubles: Winners: Natasha Lystrup Camer-Pesci and Helena Jokanovic, Runners-up: Lucille Miller and Haruka Smyth.

16 and under boys singles: Winner: Lucas Dunlop, Runner-up: Tarik Basic