WA Education Awards: quarter of Ellenbrook Secondary College teachers receive nominations


Bev Day and Jess Truman, surrounded by the other nominated teachers. Picture: David Baylis
Bev Day and Jess Truman, surrounded by the other nominated teachers. Picture: David Baylis

A QUARTER of the 188 teachers at Ellenbrook Secondary College received nominations for this year’s WA Education Awards people’s choice prize.

At the school, 48 staff members received nominations putting it among the schools with the highest numbers across WA.

Topping the list was Wattle Grove Primary School, where 56 staff members received nominations for the award.

Of the more than 2300 nominated across WA, the staff member with the most votes will receive the award at the WA Education Awards 2016 presentation event on November 28.

Ellenbrook teacher Jessica Truman was among those nominated by students, parents and community members for making a difference in the lives of students.

Ms Truman said she loved being in a classroom and seeing the moment when a student grasps a concept they had been struggling with.

“If you can motivate children to want to achieve and show them how they’ve progressed, that’s awesome,” she said.

“I encourage my students to show commitment to doing better and not giving up when they hit obstacles.

“Seeing real improvement in my students’ learning is amazing. I set high standards but I make it easy for them to learn.”

Education Department Deputy Director General David Axworthy said the People’s Choice Award provided an opportunity for people to recognise local school heroes.

“More than 4000 parents, students and community members took the opportunity to thank their school staff by voting in the people’s choice award,” he said.

Read the full list of local nominations at www.communitynews.com.au .

People’s choice award nominations

Anne Hamersley Primary School (The Vines): Narelle Salomon.

Aveley Primary School: Julien Coci, Lyndall Griffiths, Sharon Hewitt, Liz Palfreyman.

Bullsbrook College: Christine Falconer, Lauren Grime, Emma Hayes, Brenna-Jane Kiley, Ian Lindsay, Tracey Marshall, Madelyn Rugari, Dean Stocker, Susan Stocker, Tina Tiedtke.

Darlington Primary School: Clare Pustkuchen, Michael Smith, Kathryn Tester.

Dawson Park Primary School (Forrestfield): Carol Burroughes.

Edney Primary School (High Wycombe): Stacey Brown, Warren Knox, Glen Seiler, Maureen Wignell, Teresa Woosnam.

Ellen Stirling Primary School (Ellenbrook): Sharon Abbott, Oliver Blatchford, Shirley Jacovic.

Ellenbrook Primary School: Geoffrey Dawson, Loren Dolting, Kelli Kilmurray, Maikel Nielsen.

Ellenbrook Secondary College: Victoria Allan, Emma Barber, Jaydon Battersby, Jade Blackmore, Warren Bracken, Arlene Byrnes, Jordana Caple, Natalina Cicchini, Emma Cowap, Michael Cross, Renee Davis, Beverley Day, Jaleesa Dearle, Daniel Del Borrello, Nathalie Driver, Joseph Faraone, Shannon Fernando, Andrew Foster, Russell Glass, Barbara Goodnough, Patricia Green, Peter Grundy, Steven Guhl, Donna Hallett, Catherine Harris, Donna Hartley Turner, Gary Hopkins, Rowena Howe, Jeffrey Imrie, Jaroslav Ivan, Sophie Johns, Kathryn Khuen-Kryk, Jacinta Loreta, Mary Milbourn, Jonathon Nowers, Benjamin Penfold-Marwick, Claire Potter, Stuart Rhine-Davis, Christine Sabier, Ellen Shackles, Jake Thresher, Jessica Truman, Elizabeth Walters, Deborah Webb, James Webb, Clare Woulfe, Andrew Wright, Darren Young.

Falls Road Primary School (Lesmurdie): Erin Burns, John Winter.

Gidgegannup Primary School: Sarah Bykowski.

Gingin District High School: Helen Jupp, Robyn Kapor.

Gooseberry Hill Primary School: Janessa Kennington.

Governor Stirling Senior High School (Woodbridge): Al Babij, Karen Clark, Bronwyn Jacobson, Jennifer Lumia ol, David Scuderi.

Guildford Primary School: Lyn Gilpin, Carla Hampton, Bronwyn Pavey Smith, Kathleen Povah, Robyn Webster.

Helena Valley Primary School: Michelle Spence.

Herne Hill Primary School: Suzana Blazeski.

High Wycombe Primary School: Courtney Shaw.

Kalamunda Senior High School: Alexandra Geneve.

Lesmurdie Primary School: Nathan Bushby, Leanne Falconer, Jenny Leidermoy, Lorenda Mulligan.

Lesmurdie Senior High School: Jason Devereux, Nikky Dowsett.

Maida Vale Primary School: Shanleigh De Vos, Doreen Francis, Julia Giglia, Darren Greaves, Helen Greenley, Kristina Harris, Brooke Hull, Sudarshani Jega Jeevan, Katrina Merrells, Carolyn Pinkard, Jean Quinn, Emily Roussos, Debra Sheldrick, Craig Stein, Kerri Woods.

Malvern Springs Primary School (Ellenbrook): Danielle Featherstone, Lauren Polick.

Middle Swan Primary School: Justine Bird, Kirk Flemming, Susan Hoey, Susan Ireland, Kathleen Jamieson, Fiona Strano.

Mundaring Primary School: Paul Larkin, Jonelle Lorantas.

Northam Senior High School: Philip Geer, Matthew Stokes, Sarah Venn.

Parkerville Primary School: Leonie Boyd, Lance Butcher, Sue King, Leah McGill, Janet Sullivan.

Swan View Primary School: Fiona Headley, Nicole Lavender.

Swan View Senior High School: Leanne Beevers, Andrew Blaikie, Diane Hobbs, Nina Repsevicius, Katherine Rogers, Christopher Scott, Jeremy Wittber.

Upper Swan Primary School: Jessica Black, Belinda Condo, Chloe Jones, Dianne King, Sharon Kongras, Stacey Robb, Erica Stotter.

Walliston Primary School: Catherine De Saran.

Wattle Grove Primary School: Fadilah Asgan, Belinda Baines, Janet Beed, Sarah Belcher, Rayma Beste, Tasha Blechynden, Kirsty Campbell, Rikki Carrigg, Sheree Chadderton, Katherine Chaplyn, Beverley Coleman, Helen Cope, Catherine Dagostino, Gloria Fletcher, Carol Fogarty, Bradley Gartrell, Domenica Gerace, Lorraine Gillespie, Jodie Harders, Joy Harvey, Julie Hoskins, Kylie Isaia, Charmaine Johnson, Doretta Lavery, Gemma Lockyer, Brooke Martin, Helen McIlwraith, Stuart Meachem, Kristin Miell, Shirley Mills, De-Ana Mitchell, Fiona Mortimer, Elizabeth Moulin, Jessica Munro, Julie Murray, Rebecca Nair, Jigme Nidup, Kuenzang Norbu, Carrie Oliver, Evelyn Papas, Kelly Peake, Jonathan Petch, Jenni Polydor, Natalie Queiros, Carly Randall, Julie Roberts, Katherine Ryan, Paul Sherlock, Rajanpreet Singh, Linda Stanley, Caris Szczepanik, Kenneth Wallis, Katy Watson, Lisa Watts, Maria Webber, Annjanette Wisby.

Woodbridge Primary School: Pam Kingston, Elle Peacock, Rachel Weller.

Wooroloo Primary School: Ricci Ball, Katarina Bavcevic, Wendy Dawson, Danielle Towle.

York District High School: Kimberley Bell, Jennifer Davies, Cassandra Manning, Paul Manning, Kathryn Mews.