Broadcasting great and disability advocate headline Perth’s Australia Day honours recipients

Dennis Cometti. Photo: Getty
Dennis Cometti. Photo: Getty

BROADCASTING giant Dennis Cometti has been named a Member of the Order of Australia in the Australia Day honours list announced today.

The Yokine local, who will celebrate his 70th birthday in March, is revered across the country for his dulcet tones and lightning-fast quips, and he has been responsible for calling some of the most iconic moments in Australian sport.

Mr Cometti was recognised for “significant service to the broadcast media as a sports presenter, and to the community”.

Also awarded a Member of the Order of Australia was Debbie Karasinski of Brentwood, for “significant service to people with a disability, and to the community of Western Australia”.

Boyanup resident Michael Tichbon was given a Medal of the Order of Australia for his “service to conservation and the environment”.

Dr Maharaj Tandon also received a Medal of the Order of Australia for his “service to the community in a range of roles”.

Peter Botten of Gidgegannup was made a Companion of the Order of Australia for his “eminent service to Australia-Papua New Guinea relations, particularly in the oil and gas industry, and to social and economic initiatives”.

Full list of Perth honours recipients below:

Lynette Chester of Mt Lawley was made a Member of the Order of Australia for significant service to community health, particularly to people living with dementia and their families.

Dennis Cometti of Yokine was made a Member of the Order of Australia for significant service to the broadcast media as a sports presenter, and to the community.

Richard Williams of Canning Vale was awarded the Medal of the Order of Australia for his service to veterans and their families as part of his work for the Vietnam Veterans Association of Australia.

Vietnam Veterans Association of Australia state president Robert Williams has received a Medal of the Order of Australia. Picture: David Baylis

Richard Lewis of South Perth, a former State planning minister, was appointed a Member of the Order of Australia.

Mike Board of Victoria Park, a former State youth minister, was awarded the Medal of the Order of Australia for his ongoing work in supporting young people.

The late Lloyd Stanley of West Perth was made a Member of the Order of Australia for eminent service to the community through philanthropic contributions to a range of charitable organisations, and to the commercial property sector.

Dr Paul Vogel of East Perth was made a Member of the Order of Australia for significant service to public administration through environmental leadership roles.

Alexandra Cearns of North Perth was awarded the Medal of the Order of Australia for service to the community through charitable organisations.

Glenn Harry Christie of Mt Lawley was awarded the Medal of the Order of Australia for service to the community through support for charitable initiatives.

Debbie Karasinski of Brentwood has been appointed a Member of the Order of Australia for her services to the health industry and people living with a disability.

Brentwood resident Debbie Karasinski is proud to be appointed a Member of the Order of Australia. Picture: Jon Hewson

Dawn Gilchrist of Mt Hawthorn was awarded the Medal of the Order of Australia for service to community health.

Former Hillarys MLA Rob Johnson was awarded the Medal of the Order of Australia for his service to the Parliament and community of WA.

Graeme Stickland of Craigie, was appointed a Member of the Order of Australia for significant service to youth through Scouts at the state and national level.

William ‘Bill’ Waterer of Bentley was awarded the Medal of the Order of Australia for his service to wildlife conservation.

Bentley resident Bill Waterer at Perth Zoo’s Australian bushwalk.

Kenneth Beven of Kinross, was awarded the Medal of the Order of Australia for service to veterans and their families.

Brian Cooper of Woodvale, a former Wanneroo Mayor was awarded the Medal of the Order of Australia for service to the community of Wanneroo.

Georgia Efford of Gooseberry Hill, a former CEO of Utando Project, for her services to humanitarian aid.

Georgia Efford of Gooseberry Hill. Photo: David Baylis

Peter Snow of Kingsley, a Swan Districts stalwart, was awarded the Medal of the Order of Australia for service to the community of Albany.

Lachlan McTaggart, of Gingin, was awarded the Medal of the Order of Australia for service to local government and to the community of Upper Gascoyne.

Ian Lindsay of Helena Valley, a former Scotch College deputy principal, was awarded the Medal of the Order of Australia for his services to education.

Peter Botten of Gidgegannup, Oil Search Ltd managing director, was made a Companion of the Order of Australia for eminent service to Australia-Papua New Guinea relations, particularly in the oil and gas industry, and to social and economic initiatives.

Tony Moiler of Kalamunda, Kalamunda Volunteer Fire and Rescue captain, was awarded the Ambulance Service Medal for his services to volunteer work.

Tony Moiler of Kalamunda. Photo: David Baylis

Maurice Swanson, of Claremont, was awarded a Medal of the Order of Australia for services to community health.

Kavina Sysko of City Beach was awarded a Medal of the Order of Australia for services to musical education.

Diana Waldron of City Beach was awarded a Medal of the Order of Australia for services to dance.

Dr Maharaj Tandon of City Beach was awarded a Medal of the Order of Australia for services to the community.

Joanna Barker of Mandurah was appointed a Member of the Order of Australia for a significant contribution to medicine and medical education, particularly in the field of occupational therapy.

Elizabeth Butson of Mandurah was appointed a Member of the Order of Australia for services to youth through Guiding and to the WA community.

Liz Butson (left) and Jo Barker. Picture: Jon Hewson

John Barrington of Dalkeith was made a Member of the Order of Australia for services to the community.

Heather Henderson of Jolimont was awarded a Medal of the Order of Australia for services to the community and education.

Heather Henderson & ‘Tilly’ Picture: Bruce Hunt

Felicity Bradshaw of Peppermint Grove was made a Member of the Order of Australia for significant services to the biological sciences and education.

Dr Graham Forward of Wembley was made a Member of the Order of Australia for significant services to the international community through medical initiatives in Africa.

Malcolm Edwards of Wembley Downs was awarded a Medal of the Order of Australia for services to the Scouts.

Bruce Prance of Wembley Downs was awarded a Medal of the Order of Australia for services to diving.

Dr Jon Hronsky of West Perth was awarded a Medal of the Order of Australia for services to mining.

Colin Rockman of Dianella, was awarded a Medal of the Order of Australia for sports administration.

Colin Rockman (Dianella) Picture: Martin Kennealey

The late Reverend Alan Stubbs of Thornlie was awarded the Medal of the Order of Australia for services to veterans and their families.

John Charles Schnaars of Armadale was awarded the Medal of the Order of Australia for services to veterans and their families.

Arie Rein Nygh of Coogee was appointed a Member of the Order of Australia for services to maritime transport.

Reverend Dennis Peter Claughton of Coogee was made a Member of the Order of Australia for significant service to the Anglican Church and to the welfare of seafarers.

Reverend Alfred Peter Humphris of Fremantle was awarded the Medal of the Order of Australia for service to the Anglican Church.

Girolamo Marcello Alberti of Beaconsfield was awarded the Medal of the Order of Australia for service to the community of Fremantle.

Victor Robert Boreham of Samson was awarded the Medal of the Order of Australia for service to the community.