Finalists announced for 2018 AHA & Aon Hospitality Awards for Excellence

Stock image.
Stock image.

THE WA branch of the Australian Hotels Association (AHA) has announced the finalists for the 2018 AHA & Aon Hospitality Awards for Excellence.

AHA (WA) CEO Bradley Woods said the annual AHA Hospitality Awards for Excellence recognise the state’s best hotels, bars, restaurants and pubs, as well as the employees that make them tick.

“Western Australia’s hospitality industry continues to evolve remarkably and the annual Hospitality Awards for Excellence are an opportunity to acknowledge those individuals and venues that make an exceptional contribution,” Mr Woods said.

“Hospitality is an increasingly competitive, fast-paced environment with products and offerings reaching new levels of excellence each year.”

“This year, the quality of the finalists has made it particularly difficult to identify winners within each category, which reflects the quality and innovation of our state’s hospitality industry.”

The 2018 AHA & Aon Hospitality Awards for Excellence will be presented at the Furphy Refreshing Ale Gala Ball on November 12 at Crown Perth.

Award categories include: New Venue, Cocktail Bar, Casual Pub Dining, Boutique Brewery, Social Media Activity, Sporting Entertainment Venue, Head Chef, Food and Beverage Services and Venue Manager.

WA’s Best Steak Sandwich will also be announced on the night.

FINALISTS 2018 AHA-AON HOSPITALITY AWARDS FOR EXCELLENCE

Community Service Award, sponsored by St John

Finalists:
Comedy Lounge, Perth
Drop Inn, Warnbro
Froth Craft Brewery, Exmouth
Marina Mindarie
Murphy’s Irish Pub, Mandurah
Paddington Alehouse, Mount Hawthorn
Pan Pacific Perth
Settlers Tavern, Margaret River
The Henley Brook
The Left Bank, East Fremantle
The Vic, Subiaco
Willoughby Park & Boston Brewery Co, Denmark

The Lion Beer Australia Bar Presentation and Service Award, sponsored by Lion Beer Australia

Finalists:
Brass Monkey Hotel & Patriots Sports Bar, Northbridge
Drop Inn, Warnbro
Fromage Artisans, Perth
Gazette Osteria & Bar at Print Hall, Perth
High Wycombe Tavern
Marina Mindarie
Queens Tavern, Highgate
Raffles Hotel, Applecross
The Royal on The Waterfront, East Perth
The Sandbar Scarborough Beach
Whistling Kite, Secret Harbour
Whitfords Brewing Company

Aon Risk Solutions Responsible Service of Alcohol Award, sponsored by Aon Risk Solutions

Finalists:
Brass Monkey Hotel & Patriots Sports Bar, Northbridge
Drop Inn, Warnbro
Marina Mindarie
Roebuck Bay Hotel, Broome
Settlers Tavern, Margaret River
The Vic, Subiaco

Training Initiative Award, sponsored by Hospitality Group Training

Finalists:
Court Hotel, Perth
Pan Pacific Perth
Raffles Hotel, Applecross
Settlers Tavern, Margaret River
The Chase Bar and Bistro, Baldivis
The Vic, Subiaco

Retail Bottleshop Award, sponsored by Premium Beverages

Finalists:
Eaton Tavern
Haynes Bar and Grill, Armadale
Petition Wine Bar & Merchant at State Buildings, Perth
The Botanica Bar and Bistro, Innaloo
Tiny’s Liquor Emporium, Perth
Whistling Kite, Secret Harbour

Draught Beer Quality Award, sponsored by BOC

Finalists:
Drop Inn, Warnbro
Marina Mindarie
Print Hall, Perth
The Camfield, Burswood

Small Bar Award, sponsored by Ryan & Durey Solicitors

Finalists:
Caballitos, Perth
Five 6 Eight, East Perth
Fromage Artisans, Perth
Kitsch Bar, Leederville
Lot20, Northbridge
Tiki As FK, Northbridge

Cocktail Bar Award, sponsored by Asahi Premium Beverages

Finalists:
Blanche Bar, Karratha
Laneway Lounge, Perth
Long Chim Perth at State Buildings, Perth
Santini Bar at QT Perth
Tiki As FK, Northbridge
Tiny’s, Perth
TWR, The Waiting Room at Crown Perth, Burswood

Late Night Venue Award, sponsored by Red Bull Australia

Finalists:
Brass Monkey Hotel & Patriots Sports Bar, Northbridge
Comedy Lounge, Perth
Laneway Lounge, Perth
Niche Bar, Leederville
Settlers Tavern, Margaret River
Universal Bar, Northbridge
Yes Please Perth, Northbridge

Environmental and Energy Efficiency Practice Award, sponsored by Synergy

Finalists:
Eaton Tavern
Marina Mindarie

Tourism Initiative Award, sponsored by Tourism Western Australia

Finalists:
Blanche Bar, Karratha
Fromage Artisans, Perth
Froth Craft Brewery, Exmouth
Lot 80, Eagle Bay
Marina Mindarie
Odyssea Beach Café, City Beach
Settlers Tavern, Margaret River
The Vic, Subiaco

Redeveloped Venue Award, sponsored by Mal Atwell Billiards & Bingo

Finalists:
Bastion 901, Applecross
Carine Glades Tavern
Court Hotel, Perth
Finlay’s Kalbarri
Gazette Osteria & Bar at Print Hall, Perth
Hotel Clipper, Rockingham
The Chase Bar and Bistro, Baldivis
The Sandbar Scarborough Beach

New Venue Award, sponsored by NPB Security

Finalists:
Canteen Pizza, Cottesloe
Comedy Lounge, Perth
Five 6 Eight, East Perth
Fromage Artisans, Perth
HADIQA, Perth
Hunter and Barrel, Hillarys
Market Grounds, Perth
Old Man & The Sea at The Gerald Apartment Hotel, Geraldton
Swell on Mullaloo Beach
The Camfield, Burswood
The Rooftop Bar at QT Perth
Tiny’s, Perth
Varsity Bar Joondalup
Whitfords Brewing Company
Yes Please Perth, Northbridge

Outdoor Area Award, sponsored by Phonographic Performance Company of Australia

Finalists:
Finlay’s Kalbarri
HADIQA, Perth
High Wycombe Tavern
Kitsch Bar, Leederville
Lot 80, Eagle Bay
Marina Mindarie
Market Grounds, Perth
Old Man & The Sea at The Gerald Apartment Hotel, Geraldton
Rosemount Hotel, North Perth
The Balmoral, Victoria Park
The Camfield, Burswood
The Henley Brook
The Sandbar Scarborough Beach

Boutique Brewery Award, sponsored by Dwyer Durack

Finalists:
Cheeky Monkey Brewery, Wilyabrup
Colonial Brewing Company, Margaret River
Finlay’s Kalbarri
Froth Craft Brewery, Exmouth
Marina Mindarie
The Camfield, Burswood
Whitfords Brewing Company
Willoughby Park & Boston Brewery Co, Denmark

Conference and Functions Award, sponsored by Ferrier Hodgson

Finalists:
Marina Mindarie
Pan Pacific Perth
State Buildings, Perth
The Flour Factory, Perth
The Left Bank, East Fremantle

Social Media Activity Award, sponsored by Campus Perth & Hostel G Perth

Finalists:
Blanche Bar, Karratha
Duke Bar & Bistro, Carramar
Il Lido Italian Canteen, Cottesloe
Kalamunda Hotel
Marina Mindarie
Murphy’s Irish Pub, Mandurah
Settlers Tavern, Margaret River
The Balmoral, Victoria Park
The Henley Brook
The Left Bank, East Fremantle
The Vic, Subiaco
Universal Bar, Northbridge

DINING AWARDS

WA’s Best Steak Sandwich Award, sponsored by James Squire

Finalists:
The Bayview Bar, Bunbury
The Merrywell, Burswood

Contemporary Bar Menu Award, sponsored by PFD Food Services

Finalists:
Blanche Bar, Karratha
Kitsch Bar, Leederville
Lot20, Northbridge
Universal Bar, Northbridge
Varnish on King, Perth

Casual Pub Dining Award – Metropolitan, sponsored by Toxfree

Finalists:
Captain Stirling Hotel, Nedlands
Currambine Bar & Bistro
Five 6 Eight, East Perth
Greenwood Hotel
High Wycombe Tavern
Indian Ocean Brewing Co. at Marina Mindarie
Karalee on Preston, Como
Lakers Tavern, Thornlie
Mayfair Lane Pub & Dining Room, West Perth
Queens Tavern, Highgate
Raffles Hotel, Applecross
The Balmoral, Victoria Park
The Camfield, Burswood
The Como Hotel
The Henley Brook
The Left Bank, East Fremantle
The Merrywell, Burswood
Whitfords Brewing Company

Casual Pub Dining Award – Regional, sponsored by One World Builders

Finalists:
Burger Baby Margaret River
Crossing Inn, Fitzroy Crossing
Fitzroy River Lodge, Fitzroy Crossing
Lot 80, Eagle Bay
Murphy’s Irish Pub, Mandurah
Port Kennedy Tavern
Rambla Bar & Bistro, Wickham
Roebuck Bay Hotel, Broome
Southerlys Harbour View Bar and Restaurant, Port Denison
The Ship Inn, Busselton
Willoughby Park & Boston Brewery Co, Denmark
Wintersun Hotel Motel, Geraldton

Family Dining Award, sponsored by Perth Energy

Finalists:
Belmont Hotel
Brooklands Tavern, Southern River
Cheeky Monkey Brewery, Wilyabrup
Currambine Bar & Bistro
Drop Inn, Warnbro
Eaton Tavern
Gosnells Hotel
Greenwood Hotel
Lot 80, Eagle Bay
Settlers Tavern, Margaret River
The Boat at Marina Mindarie
The Henley Brook
The Herdsman Tavern, Wembley
The Sandbar Scarborough Beach
Tony Roma’s, Perth
Wanneroo Tavern
Willoughby Park & Boston Brewery Co, Denmark

Restaurant Award, sponsored by Sealanes

Finalists:
Black Swan Winery, Henley Brook
Canteen Pizza, Cottesloe
Dusit Dheva, Northbridge
Fiorita Deli, Karratha
Hunter and Barrel, Hillarys
Il Lido Italian Canteen, Cottesloe
Long Chim Perth at State Buildings, Perth
Lot 80, Eagle Bay
Market Grounds, Perth
Montereys at Pan Pacific Perth
Odyssea Beach Cafe, City Beach
The Lobby Restaurant & Lounge at The Gerald Apartment Hotel, Geraldton
The Royal on The Waterfront, East Perth
The Sandbar Scarborough Beach
Tiny’s, Perth
Whistling Kite, Secret Harbour
Wills Domain, Yallingup
Yes Please Perth, Northbridge

Premium Restaurant Award, sponsored by West Australian Good Food Guide

Finalists:
C Restaurant, Perth
Cichetti Club at Cable Beach Club Resort & Spa
Red Cabbage Food + Wine, South Perth
Wildflower at COMO The Treasury, Perth

Wine List Award, sponsored by Miles from Nowhere Winemakers

Finalists:
C Restaurant, Perth
Canteen Pizza, Cottesloe
Cichetti Club at Cable Beach Club Resort & Spa
Fromage Artisans, Perth
Gazette Osteria & Bar at Print Hall, Perth
Il Lido Italian Canteen, Cottesloe
Lot 80, Eagle Bay
Market Grounds, Perth
Mayfair Lane Pub & Dining Room, West Perth
Odyssea Beach Cafe, City Beach
Petition Kitchen at State Buildings, Perth
Settlers Tavern, Margaret River
Steves Fine Wine & Food, Nedlands
The Royal on The Waterfront, East Perth

ENTERTAINMENT AWARDS

TAB Hotel/PubTAB Venue Award, sponsored by TAB

Finalists:
Brooklands Tavern, Southern River
Eaton Tavern
Hyde Park Hotel, North Perth
Port Kennedy Tavern
The Chase Bar and Bistro, Baldivis

Sporting Entertainment Venue Award, sponsored by FOX SPORTS Venues

Finalists:
Brass Monkey Hotel & Patriots Sports Bar, Northbridge
Crown Sports Bar, Burswood
Greenwood Hotel
Paddington Alehouse, Mount Hawthorn
Port Kennedy Tavern
Rambla Bar & Bistro, Wickham
The Saint George Hotel, Innaloo
Varsity Bar Joondalup

Live Entertainment Venue Award, sponsored by APRA AMCOS

Finalists:
Comedy Lounge, Perth
Duke Bar & Bistro, Carramar
Froth Craft Brewery, Exmouth
Laneway Lounge, Perth
Rosemount Hotel, North Perth
Universal Bar, Northbridge

Themed Venue Award, sponsored by Trans Tasman Energy Group

Finalists:
Apple Daily at Print Hall, Perth
Brass Monkey Hotel & Patriots Sports Bar, Northbridge
Caballitos, Perth
Duke Bar & Bistro, Carramar
Durty Nelly’s, Perth
HADIQA, Perth
Murphy’s Irish Pub, Mandurah
Varsity Bar Joondalup

EMPLOYEE AWARDS

Cookery Services Employee Award, sponsored by Penguins Uniforms and Apparel

Finalists:
Crossing Inn, Fitzroy Crossing Greg Sullivan
Gosnells Hotel Brian Gonzales
Greenwood Hotel Jeong Ho Park
Queens Tavern, Highgate Cahill Arton Williams
The Como Hotel Simon Fathy

Head Chef Award, sponsored by Hostplus

Finalists:
Fiorita Deli, Karratha Nicholas Woolard
Gosnells Hotel Shane Kevin McKay
Greenwood Hotel Danielle Thatcher
Hunter and Barrel, Hillarys Nicole Finlay
Kalamunda Hotel Rhiannon James
Karalee on Preston, Como Mickey Phull
Long Chim Perth at State Buildings, Perth Lucas Fernandes
Print Hall, Perth Giles Bailey
Settlers Tavern, Margaret River Gerrard Mitchell
Steves Fine Wine & Food, Nedlands Naomi Bulner
The Balmoral, Victoria Park Wendy Miedzinski
The Como Hotel Daniel Mullins
The Henley Brook Betheny Fyfe
White Lakes Brewing, Baldivis Ben Knights
Wills Domain, Yallingup Seth James
Yes Please Perth, Northbridge Scott Roberts

Food and Beverage Services Employee Award, sponsored by Sidekicker

Finalists:
Drop Inn, Warnbro Jessica Duplessis
Epicurean at Crown Perth, Burswood Jorite Naronha
Hotel Clipper, Rockingham Natalie Van Driel
Kalamunda Hotel Trent Kearsley
Leisure Inn, Rockingham Sally Worsley
Lot20, Northbridge Fabrice Chellamootoo
Marina Mindarie Jess Stanton
Pan Pacific Perth Irra Mamangun
The Chase Bar and Bistro, Baldivis Chantelle Fono
The Saint George Hotel, Innaloo William Crilly

Front Office and Administration Employee Award, sponsored by Hostplus

Finalists:
Leisure Inn, Rockingham Maria Maritz
Pan Pacific Perth Katrina Slater
Settlers Tavern, Margaret River Kerry Rafferty
The Bremer Bay Resort Sue Porteous

PubTAB Operator Award, sponsored by TAB

Finalists:
Greenwood Hotel Hazel Henry
The Chase Bar and Bistro, Baldivis Stephanie Ward

Cocktail Bartender Award, sponsored by Diageo

Finalists:
Blanche Bar, Karratha Craig Slater
Long Chim Perth at State Buildings, Perth Dean Buchanan
Tiki as FK, Northbridge Bjorn Karason

Excellence in Service Award, sponsored by Hostplus

Finalists:
Brooklands Tavern, Southern River Paige Drazic
Drop Inn, Warnbro Drew Hampson
Haynes Bar and Grill, Armadale Brodie Holland
Lot20, Northbridge Benjamin Elijah Tan
Pan Pacific Perth John Nolan
Steves Fine Wine & Food, Nedlands Youen Duprez-Hamel
The Bremer Bay Resort Isaac White
The Chase Bar and Bistro, Baldivis Demi Thompson
The Saint George Hotel, Innaloo Ben Scrine
The Ship Inn, Busselton Lani Irvine
Yes Please Perth, Northbridge Steve Hennessy

Venue Manager Award, sponsored by Mimu

Finalists:
Captain Stirling Hotel, Nedlands Joseph Drabble
Gosnells Hotel Danielle Hoctor
Greenwood Hotel Joshua Drakeford
Haynes Bar and Grill, Armadale Robert Steward
Kalamunda Hotel Christian Pover
Lakers Tavern, Thornlie Jessica Weber
Laneway Lounge, Perth Ale Carvalho
Marina Mindarie Zoe Pratten
Odyssea Beach Cafe, City Beach Daren Holscher
Petition Kitchen at State Buildings, Perth James Broadhurst
Queens Tavern, Highgate Jennifer Farquhar
Raffles Hotel, Applecross Tasmi Ashraf
Settlers Tavern, Margaret River Damon McMillen
Steves Fine Wine & Food, Nedlands Glen Parsons
The Chase Bar and Bistro, Baldivis Julie Brown
The Merrywell, Burswood Marnie Howell
Tiny’s, Perth Caitlin Webb
Universal Bar, Northbridge Jason Juraszek
Yes Please Perth, Northbridge Seb Terkildsen

Bar Team Award, sponsored by Bankwest

Finalists:
Brooklands Tavern, Southern River
Haynes Bar and Grill, Armadale
High Wycombe Tavern
Lot20, Northbridge
The Boat at Marina Mindarie
TWR, The Waiting Room at Crown Perth, Burswood
Varnish on King, Perth

OVERALL AWARDS

Group Venue Operator Award, sponsored by Kleenheat

Finalists:
ARK Group
Duke Bar & Bistro, Carramar
Durty Nelly’s, Perth
Generous Squire, Perth
Market Grounds, Perth
Squires Fortune, Scarborough
Colonial Leisure Group
Colonial Brewing Company, Margaret River
Print Hall, Perth
Raffles Hotel, Applecross
The Royal on the Waterfront, East Perth
Gastev Group Collective
Port Kennedy Tavern
The Chase Bar & Bistro, Baldivis
Vernon Arms Tavern, Baldivis
Whistling Kite, Secret Harbour
White Lakes Brewing, Baldivis
Three Pound Group
The Camfield, Burswood
The Reveley Bar, Perth
The Stables Bar, Perth
Sneakers & Jeans Group
Big Bopper, Perth
Caballitos, Perth
HADIQA, Perth
The Flour Factory, Perth
Varnish on King, Perth

WA’s Best Regional Hospitality Venue, sponsored by H&L Australia

Winner to be announced on the night

Perth’s Best Hospitality Venue, sponsored by Furniture Options

Winner to be announced on the night