Remembrance Day services Perth to Mandurah; everything you need to know

Judy Welch (Darch), Ann Black (Thornlie), Rita Sillitoe (East Perth) and Lorraine Meeks (Mt Claremont). Picture: Andrew Ritchie www.communitypix.com.au
Judy Welch (Darch), Ann Black (Thornlie), Rita Sillitoe (East Perth) and Lorraine Meeks (Mt Claremont). Picture: Andrew Ritchie www.communitypix.com.au

RSL branches from Perth to Mandurah will conduct services commemorating the centenary of WWI’s Armistice on November 11.

  • Applecross: War Memorial, Wireless Hill Park, 10.30am.
  • Armadale: Armadale Memorial Park, 11am.
  • Ballajura: Ballajura Community College, 10.30am.
  • Bassendean: Bassendean Memorial, Wilson Street, 10.30am. Read more here.
  • Bellevue: Bellevue RSL Sub-Branch Hall, 10.45am.
  • Belmont: City of Belmont War Memorial, 10.30am.
  • Byford: Community Breakfast, Linton St, North Byford, 8am, and 11am service at ANZAC Memorial Park.
  • Cambridge: West Leederville Cenotaph, Cambridge Street, West Leederville, 10.30am.
  • Cannington: Canning Districts RSL Sub-Branch, 11am.
  • Cockburn: Forrest Road to Carrington Street march, 10am, and War Memorial service, corner Rockingham Road and Carrington Street, Hamilton Hill, 11am.
  • Cottesloe: Sunset service, Cottesloe Civic Centre, Broome Street.
  • Dawesville: Dawesville Memorial, Dawesville Foreshore, Estuary Drive, 10.45am.
  • Joondalup: Service at Joondalup War Memorial, Central Park, Grand Boulevard, 10.45am. Read more here.
  • Leederville: Service at the West Leederville Memorial Gardens and Cenotaph, 10.20am.
  • Kalamunda: Service at the War Memorial at Kostera Oval, 3 Recreation Road, 10.30am.
  • Mandurah: Voices in Harmony and service from 10.15am at the Mandurah War Memorial, Leighton Place.
  • Mt Hawthorn: Axford Park, 129 Scarborough Beach Road, 10.45am.
  • Mundaring: Service at the memorial, Great Eastern Highway, Mundaring, 11am.
  • North Beach: Memorial Precinct, Charles Riley Reserve, North Beach, 10.45am. Read more here.
  • Port Kennedy: Service at Port Kennedy RSL Sub-Branch, 27 Paxton Way, 11am.
  • Quinns Rocks: Service at cenotaph at the Quinns Rocks Sports Club, Tapping Way, 10.30am. Guest speaker Ernie Dingo. Read more here.
  • Riverton: Riverton Sub-Branch, 153 High Road, Willetton, 10.45am.
  • Rockingham: Village Green service, 10.25am.
  • Shenton Park: Fallen Soldiers Memorial, corner Rokeby and Hamersley roads, 10.50am.
  • South Perth: South Perth Council Chambers, corner South Tce and Sandgate St, 10.45am.
  • Victoria Park: Memorial Gardens, corner Albany Highway and Harvey Street, 10.30am.
  • Wanneroo: Wanneroo Memorial Park service, 10.45am. Read more here.
  • Yanchep-Two Rocks: Service and veterans’ march, Yanchep National Park Memorial, 10.30am. Read more here.